Metin Yazır


Metin Yazır ile Almanya’nın Münih şehrinde, 1993 yılında başlatılan, Baila Tango büyük dans ile özdeşleşmiştir. Baila Tango’nun dans ve eğitim metodu birçok eğitmen tarafından basitten karmaşığa doğru çekilmektedir.

1997 yılında Metin Yazır gelişi ile Baila Tango kapılarını İstanbul’da tango için açtı. Birkaç yılda, Baila Tango, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa’da büyüdü…Çok daha fazla Baila Tango eğitimli eğitmenler ile Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen tango topluluğu haline gelmiştir.

Baila Tango, tangoyu iki bağımsız ve aktif olarak katılan arasında bir diyalog ( erkeğin baskın olduğu fikrine karşı ), yüksek seviyede bir iletişim olarak görür. Bayanlara karşı yüksek saygı bu vizyonun temelini oluşturur. Onun vizyonu yaşı, vücut tipi ve geçmişi her ne olursa olsun herkesin dansedebileceğini içerir. Sahne dansçıları sanatlarını izleyicilere sunarken, tango geldiği yer olan insanlara aittir.

Onun amacı tango sevgisini, dansı ve müziği yaymak, öne bir adım atmak isteyen, mutluluğu ve sağlığı arayan, sosyal, kişisel ve kültürel engelleri kırma vizyonu taşıyan kişler için bunu eşsiz bir sanat haline getirmektir. Bir hobi olmanın ötesinde, tangoyu bir yaşama yolu, kendine, partnerine ve herkese saygılı olma yolu olarak görür.